Ballina BOTA Zjarret në Kaliforni, nëntë të vdekur dhe shtëpi të djegura

Zjarret në Kaliforni, nëntë të vdekur dhe shtëpi të djegura

Një zjarr masiv në jug të Kalifornisë ka përfshirë resortet e plazhit në Malibu, duke sjellë si pasojë djegien e shtëpive të shume yjeve të Hollivudit, duke lënë ndërtesa të djegura dhe duke bërë që banorët të largohen.

Më tej në veri, një tjetër zjarr i madh i egër shkatërroi qytetin e Paradise, duke lënë 35 të humbur dhe nëntë të vdekur.

Autoritetet thonë se zjarri i kampit në veri, zjarri i Ëoolsey dhe zjarri i kodrës në jug po favorizohen nga erërat e forta.

“Më shumë se 150,000 njerëz janë evakuuar në të gjithë zonat, e si pasojë shkalla e shkatërrimit të zjarrit është e pabesueshme dhe lënduese,”- tha Mark Ghilarducci, i zyrës së guvernatorit të Kalifornisë.