Zjarr në një spital COVID-19 në Rumani, dhjetë të vdekur e dhjetë të plagosur

26

Romania: Fire at coronavirus intensive care unit kills 10 | Romania | Al  JazeeraNjë zjarr ka rënë në një spital COVID-19 në Rumaninë Verilindore.

Ai vrau 10 vetë dhe plagosi 10 të tjerë, shtatë prej tyre në gjendje kritike.

Flakët përfshinë disa nga dhomat e spitalit Piatra Neamt.

Ministri i Shëndetësisë Nelu Tataru deklaroi për median se zjarri “ka shumë të ngjarë të jetë shkaktuar nga një qark i shkurtër”.

Shkaqet e këtij incidenti të rëndë janë ende të paqarta, teksa pritet të mësohet më shumë mbi gjendjen e pacientëve të lënduar.

Imaginile îngrozitoare ale tragediei din secția ATI de la Spitalul Județean  din Piatra Neamț