Vritet me armë, presidenti i Haitit

103

Presidenti haitian Jovenel Moise u vra nga një grup njerëzish të paidentifikuar, të cilët sulmuan rezidencën e tij private.

Lajmin e ka dhënë kryeministri i përkohshëm i vendit Claude Joseph.

Ndërkohë edhe gruaja e tij, Zonja e Parë Martine Moise, është plagosur dhe ndodhet në spital.

Vrasja e presidentit vjen pas thellimit të stabilitetit politik dhe ekonomik dhe një rritje të dhunës së bandave.