Vriten 6 emigrantë që kaluan kufirin SHBA-Meksikë

39

Gjashtë emigrantë që kishin kaluar ilegalisht kufirin SHBA-Meksikë u vranë dhe pesë u plagosën rëndë kur një automjet i shërbimeve sportive u arratis nga  Teksasi dhe u rrëzua në një gropë, thanë autoritetet të mërkurën.

Ndjekja e tyre u ndërpre kur oficerët e humbën shikimin e automjetit , tha shefi i policisë së Robstown Erasmo Flores të mërkurën pasdite gjatë një konference për shtyp.

Autoritetet nuk dinin asgjë për aksidentin deri në orën 4 të mëngjesit, kur një banor i tha 911 se një njeri i plagosur kishte ardhur në derën e tij. Një orë më vonë u ndeshën me dy të rinj të plagosur duke ecur përgjatë një rruge.

Automjeti po udhëtonte me një shpejtësi prej 80 km/h kur u rrëzua, tha kapiteni i Sherif Nueces, shefi Daniel Lorberau. Disa njerëz duhej të largoheshin dhe u dërguan në spitale. Përveç të vdekurve dhe të plagosurve rëndë, tre të tjerë pësuan lëndime më të vogla.

Agjentët e SHBA-së thanë se viktimat isin nga El Salvadori, Guatemala dhe Meksika.

“Ka një pamje klasike të trafikimit të qenieve njerëzore,” tha Hooper.

Pesë persona vdiqën në qershorin e kaluar rreth 160 kilometra në jugperëndim të San Antonios, kur një makinë me 14 persona u rrëzua ndërkohë që u ndoq nga Patrulla e Kufirit dhe agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit.

Në vitin 2015, gjashtë nga 14 vetë u vranë kur automjeti i tyre u shkatërrua pasi policia ishte në ndjekje rreth 145 kilometra në jugperëndim të Hjustonit.

Pesëmbëdhjetë vetë vdiqën në vitin 2012 në një autostradë në juglindje të San Antonios.

Disa rrëzime të tjera kanë ndodhur vitet e fundit duke përfshirë më pak viktima.