Ballina BOTA Vdes në moshën 95 vjeçare Stan Lee, vizionari i “Marvel Comics”

Vdes në moshën 95 vjeçare Stan Lee, vizionari i “Marvel Comics”

Stan Lee, autori i njohur ndryshe si vizionari i Marvel Comics, krijuesi i personazheve te njohur Spider-Man, Hulk dhe X-Men, personazhe të dashur nga miliona lexues për dekada përpara se të bëheshin një perandori filmash me shumë miliardë dollarë që dominonin kinematë, ka vdekur në moshen 95 vjeçare, mbrëmjen e së hënës ne Los Anxhelos.

 

Stanley Martin Lieber lindur më 28 dhjetor 1922, në New York City, e filloi karrierën e tij si një asistent zyre në Timely Comics në vitin 1939. Si një adoleshent, Lee tha se po punonte punë të çuditshme për të ndihmuar prindërit e tij nga ana ekonomike.

“Duhet të isha i vetmi që aplikoi për shkak se mora punën, dhe mendova se do të ishte një punë e përkohshme. Nuk kisha menduar kurre te shkruaja komike,”- tha Lee në 2011.

Lee u bë i njohur për kopjen e tij dinamike dhe theksin mbi çështjet sociale, duke ndihmuar që mediumet të jenë një gur themeli i dashur i kulturës pop.

Stan Lee ishte po aq i jashtëzakonshëm sa personazhet që ai krijoi, super hero në të drejtën e tij për tifozët Marvel në mbarë botën, Stan kishte fuqinë për të frymëzuar, për të argëtuar dhe për t’u lidhur. madhësinë e zemrës së tij.

“Ai ndjeu një detyrim ndaj tifozëve të tij për të mbajtur krijimin, ai e donte jetën e tij dhe ai e donte atë që bëri për të jetuar. e dashuroi atë dhe tifozët e tij e donin, ai ishte i pazëvendësueshëm, babai im i pëlqente të gjithë tifozët e tij,”- u shpreh e bija pas lajmit te hidhur te humbjes se tij.

Vitet e fundit të Lee kanë qenë të turbullta me një betejë gjyqësore midis familjes së tij dhe një ish-menaxher. Vdekja e gruas së tij prej 69 vjetësh kishte lënë një zbrazëti që rezultoi në një betejë mes miqsh, avokatësh dhe këshilltarësh.

Lajmi i humbjes se Lee ka prekur te gjithe fansat e tij duke perfshire dhe emra te medhenj te njohur te cilet kane shprehur me keqardhje kete humbje.

Nuk do të ketë kurrë një tjetër Stan Lee. Për dekada me radhë ai u siguroi të rinjve aventura, arratisje, rehati, besim, frymëzim, forcë, miqësi dhe gëzim. Ai lëvdonte dashuri dhe dashamirësi dhe do të lërë një shenjë të pashlyeshme e te paharrueshme fale kontributeve te tij.