Vdes Gilberto Benetton,bashkë-themeluesi i firmës gjigande të modës “Benetton”

Gilberto Benetton, bashkë-themelues i etiketës italiane të modës Benetton Group, vdiq të hënën në moshën 77-vjeçare.

Gilberto vdiq në shtëpinë e tij në Treviso, në verilindje të Italisë, pas një sëmundjeje të shkurtër, tha grupi Benetton në një deklaratë për media. Gruaja e tij Lalla, vajzat Barbara dhe Sabrina dhe dhëndri Ermanno ishin me të në momentet e tij të fundit.

Gilberto bashkë-themeloi Grupin Benetton së bashku me vëllezërit e tij, Luçiano dhe Carlo, dhe motrën Giuliana, në Ponzano Veneto afër vendlindjes së tyre në 1965.

United Colors of Benetton

Veshjet e tyre shumëngjyrëshe të leshta u bënë të njohura mes klientëve lokalë dhe shumë shpejt u degëzuan ndërkombëtarisht, duke hapur dyqane në Paris, Nju Jork dhe Tokio.

Më i njohur për markat e saj të modës United Colors of Benetton dhe Sisley, Grupi Benetton u bë një nga gjigantët më të mëdhenj të shitjes me pakicë në botë, duke arritur dominimin e lartë të rrugës me një rrjet prej 5,000 dyqanesh në 120 vende.

Nën drejtimin artistik të fotografit italian Oliviero Toscani, grupi Benetton shpesh mbajti polemika me fushata provokative të marketingut të dizajnuara për të sfiduar tabutë sociale si racizmi, seksualiteti, lufta dhe epidemia e AIDS.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *