Ballina BOTA Ushtria ruse teston me sukses një armë të re supersonike

Ushtria ruse teston me sukses një armë të re supersonike

Kremlini njoftoi se ushtria ruse ka testuar me sukses një armë të re supersonike. Presidenti Vladimir Putin mbikëqyri nisjen e testit nga dhoma e kontrollit të Ministrisë së Mbrojtjes. Në testin e së mërkurës, arma u nis nga baza e raketave në Dombarovskiy në malet e Uralit jugor, informon AP.

Kremlini bëri të ditur se arma ka goditur me sukses një objektiv të caktuar 6 mijë kilometra larg vendit të nisjes.

Presidenti Putin e quajti armën e re “Avangard”, duke thënë se ajo nuk mund të zbulohet gjatë fluturimit. Arma është në mesin e koleksionit të armëve bërthamore, të cilat ai i prezentoi në muajin mars. Putini tha se “Avangard” posedon një rreze ndërkontinentale, dhe mund të fluturojë 20 herë më shumë se shpejtësia e zërit.