Ushqimet që duhen konsumuar kur stomaku është shumë i fryrë

63

Të gjithëve na ndodh të ndjejmë një stomak të fryrë por ekzistojnë dy lloje të ndryshme fryrjesh: fryrje e gazit dhe fryrje e ujit.

Konsumi i ushqimeve të duhura na ndihmon në rastet e padëshirueshme, kur ndjejmë një stomak të fryrë.

Kos

Kosi është i mbushur me probiotikë-baktere të mira që popullojnë traktin GI për të mbështetur një proces të shëndetshëm të tretjes dhe inflamacion të qetë. “Probiotikët janë një pjesë e rëndësishme e shëndetit të zorrëve, veçanërisht kur keni gulçime dhe gazra.

Xhenxhefil

Një nga barnat më të vjetra bimore anti-inflamatore është xhenxheri që bën mrekulli në grykë dhe gazra. Xhenxhefili përmban një enzimë digjestive të quajtur zingibain, e cila ndihmon trupin të prishë proteinat.

Ajo gjithashtu ka një efekt relaksues në zorrët tuaja, duke zvogëluar inflamacionin në zorrën e trashë, që ndihmon ushqimin që hani duke kaluar përmes sistemit tuaj më lehtë dhe nga ana tjetër, të zvogëlon ndjesinë e gazit.

Kopër

Kopër është një diuretik natyral që gjithashtu mund të ndihmojë të dëbojë gazin e zorrëve. Komponimet anethole, fenchone dhe estragole në farat e koprës kanë veti antispazmike dhe anti-inflamatore që relaksojnë muskujt e zorrëve dhe lejojnë gazin e bllokuar të zhduket.

Banane

Kaliumi është arsyeja kryesore pse ky ushqim me pëmbajtje të ulët ndihmon me fryrjen. Një pjesë e asaj që shkakton fryrjen e  trupit tuaj dhe mban ujin është se keni ngrënë shumë natrium.

Ushqimet e pasura me kalium ndihmojnë të shuajnë natriumin dhe ujin.

Limon

Po, mashtrimi i vjetër i limonit në të vërtetë funksionon. Lëngu i limonit është shumë i ngjashëm në aciditet me lëngjet e tretjes së stomakut.,kështu që mund të ndihmojë në zbutjen e fryrjes dhe simptomat e tjera të dispepsi

Pjepri

Mos lejoni që ëmbëlsia e tij t’ju mashtrojë sepse pjeprat janë pothuajse të gjithë ujë (90 përqind). Përmbajtja e ujit në pjepër është ekuivalente me ujin që ndihmon të hidratojë trupin tuaj dhe të zvogëlojë frymëmarrjen. Ata janë diuretikë natyralë, kështu që ju ndihmojnë të urinoni ujin e tepërt dhe nxirrni kripërat  nga trupi juaj.

Avokado

Nëse jeni në një dietë të ulët karboni,  avokadot janë një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit dhe antioksidantëve për reduktimin e fryrjes. Avokadot janë një ushqim i pasur me lëndë ushqyese që do t’ju ndihmojnë të ndiheni të kënaqur.

Kungull i konservuar

Një tjetër ushqim i pompuar me kalium  është kungulli që gjithashtu shërben si një doze e fuqishme fibre për të ndihmuar ushqimet të lëvizin nëpër traktin tuaj të tretjes – gjë që ndihmon në frymëmarrjen dhe gazin.

Kastravec

Kastraveci përmban shumë ujë për t’ju ndihmuar të qendroni të hidratuar. Kastravecat përmbajnë squfur dhe silikon, të cilat veprojnë si një diuretik i butë natyror.

Shpargujt

Asparagina e aminoacideve në shparguj është një tjetër diuretik i njohur që ndihmon në reduktimin e mbajtjes së ujit. Shpargujt gjithashtu përmbajnë fibra prebiotike, të cilat janë të mira për të ushqyer probiotikët në zorrë dhe për të mbajtur traktin tuaj të tretjes.

Kivi

Ky frut i fuqishëm përmban një tjetër enzimë, aktinidin, që ndihmon shpejtësinë e tretjes. Kivit janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe fijeve të gëlltitjes, të gjitha për vetëm 90 kalori.

Papaja

Papainja në papaja është një enzimë tjetër që ndihmon në shkatërrimin e ushqimeve që hani dhe lufton inflamacionin. Është shumë efektive për procesin qetësues të tretjes, sidomos gjatë ciklit menstrual.

Me konsumimin e saj gjithashtu do të merrni disa fibra së bashku me një dozë të shëndetshme të vitaminës anti-inflamatore A.