Uruguaj, bosi i mafias arratiset nga burgu

35

Një bos i mafias italiane është arratisur nga një qendër paraburgimi në Uruguaji, ku ishte në pritje të ekstradimit në vendin fqinj.

Rocco Morabito, një anëtar famëkeq i Ndrangheta ose mafias kalabreze, është një nga arratisurit më të kërkuar të Italisë që nga viti 1994.

Morabito u arrestua në 2017 në Uruguaj pas më shumë se 20 vitesh në arrati.

Ai u dënua me 30 vite burg në mungesë për trafik droge dhe krim të organizuar kriminal në Itali.

Bosi i drogës dhe tre të burgosur të tjerë arritën të largoheshin nga Instituti Kombëtar i Rehabilitimit (INR) në Montevideo nëpërmjet një vrime dhe dolën jashtë në çatinë e ndërtesës në orët e vona të mbrëmjes së të dielës.

Interpoli ka lëshuar një njoftim të kuq për katër arratisjet. Një nga të arratisurit ishte në pritje të ekstradimit në Brazil, dhe një tjetër në Argjentinë.