Ballina BOTA Ukrainë, protesta pas kapjes së anijeve detare nga Rusia

Ukrainë, protesta pas kapjes së anijeve detare nga Rusia

Menjëherë pas zemërimit të kapjes së tri anijeve detare nga Rusia, Parlamenti i Ukrainës do të vendosë nëse do të sjellë ligjin ushtarak.

Protestuesit u mblodhën jashtë Ambasadës Ruse në kryeqytetin Kiev dhe i vunë flakën një makine të saj.

Incidenti në ujërat jashtë gadishullit të Krimesë shënon një përshkallëzim të madh të tensioneve ndërmjet dy vendeve dhe si rezultat i kësaj, Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një takim urgjent.

Secili shtet fajëson tjetrin për incidentin në të cilin u kapën dy raketa dhe një numër i anëtarëve të ekuipazhit ukrainas u plagosën.

Më vonë, rreth 150 njerëz u mblodhën jashtë ambasadës ruse. Së paku një makinë që i përket ambasadës u dogj e ndërkohë, Ministria Ukrainase e Mbrojtjes njoftoi se urdhrat ishin dhënë për të vënë ushtrinë në gatishmëri të plotë luftarake.

Tensionet u rritën kohët e fundit në Detin e Zi dhe Detin e Azov nga gadishulli i Krimesë, i aneksuar nga Rusia në 2014.