Ballina BOTA Tunizi, 11 foshnja humbin jetën në spital

Tunizi, 11 foshnja humbin jetën në spital

11 foshnja të sapolindura kanë humbur jetën, brenda 24 orësh në një spital lindjeje në Tunizi. Menjeherë pas ngjarjes së rëndë, ministri i Shëndetësisë ka dhënë dorëheqjen. Foshnjat e sapolindura vdiqën në spitalin e lindjes ne Ramba, ndërmjet të enjtes dhe të premtes, të javës qe shkoi, tha ministria, në një bisede të organizuar me shoqatën e fëmijëve tunizianë, të dyshuar për ndotje të gjakut, të shkaktuar nga një produkt ushqimor.

Ministri Shëndetësisë Tunisiane, Abdel Raouf el-Sherif dha dorëheqjen të shtunën pas vdekjes misterioze të njëmbëdhjetë foshnjave, brenda 24 orëve në një maternitet ne kryeqytetin, Tunis, raportoi agjencia e lajmeve shtetërore TAP. Prokuroria nisi menjëherë hetimin për të sqaruar rrethanat e vdekjes. Në lidhje me rastin, janë marrë masa parandaluese dhe të kujdesit për të shmangur më shumë viktima” dhe për “të siguruar shëndetin dhe të sapolindur të tjere në repartin obstetrik,” u shpreh ministria në një deklaratë per shtyp.

Tunizianët ankohen për përkeqësimin e shërbimeve publike, pas rënies së ish-presidentit Zine El Abidine Ben Ali, në vitin 2011, e cila ishte pika e fillimit për një tranzicion demokratik në vend, por qe e zhyti vendin në një krizë ekonomike.