Ballina Aktualitet Tiranë, protesta para Kuvendit, një protestues largohet me ambulancë

Tiranë, protesta para Kuvendit, një protestues largohet me ambulancë

Megjithëse nuk ka pasur konfrontime, protestuesit kanë hedhur shashka dhe me vuvuzela kanë kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Njëri prej tyre është transportuar me ambulancë për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, për shkak të shqetësimeve që kishte shfaqur.

Por, deri tani, nga sa raportojnë mediat, mbetet e paqartë se çfarë ka ndodhur dhe kush është protestuesi që është ndjerë keq.

Opozita e bashkuar proteston sot sërish kundër qeverisë. Protesta ka nisur në orën 10:00 në të njëjtën kohë kur Kuvendi nisi seancën plenare. Kjo është e katërta protestë e opozitës që prej 16 shkurtit. E para pati konfrontime dhe tentativë për të hyrë në Kryeministri, ku u thyen xhamat e dyerve dhe u përdor gazi lotsjellës nga ana e Policisë së Shtetit. Protesta e dytë u zhvillua pa konfrontime dhe kulmoi me dorëzimin e dorëheqjeve nga mandati të deputetëve të partive opozitare. Protesta e tretë u zhvillua një javë më parë, më 26 shkurt, ku pati një situatë të tensionuar dhe gaz lotsjellës nga ana e forcave të rendit.