Ballina Aktualitet Tiranë, protesta e opozitës, 14 të arrestuar, lirohen pesë

Tiranë, protesta e opozitës, 14 të arrestuar, lirohen pesë

Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë për 19 të arrestuarit gjatë protestës së opozitës në 16 shkurt para godinës së kryeministrisë.

Gjykata ka vendosur masën ‘Arrest në burg’ për 14 nga të arrestuarit, ndërsa ka liruar pesë prej tyre. Organi i akuzës ka vendosur masën ‘Arrest shtëpie’ për katër nga të arrestuarit dhe ‘Detyrim paraqitje’ për një tjetër.

Mësohet se disa nga të arrestuarit janë Florenc Hoxha, Naim Haxhiu, Emanuel Nallbani, Andon Gjini, Resul Daci, Suzana Dimushi, David Linati, Hasan Jakupi, Ilir Hamedini, Festim Taku, Sajmir Rexhepi, Mitat Fieraku, Lefter Jakupi, Ndue Tuci, Pëllumb Sheluka, Veljan Dine.

Të arrestuarit akuzohen për veprat penale të kundërshtimit të punonjësit të policisë së rendit publik, goditje për shkak të detyrës, shkatërrimi i pronës dhe prishja e qetësisë publike.