Tiranë, PD mbledh kryesinë, ja çfarë po diskutohet

31

Pasi opozita e bashkuar vendosi djegien e mandateve, sot selia blu ka kaluar në veprime konkrete. Ajo ka mbledhur sot në orën 18:00 kryesinë e saj, ndërsa edhe nesër në orën 17:00 po ashtu ka thirrur Këshillin Kombëtar, i cili do të jetë organi përfundimtar për vendosjen ose jo të lënies së mandateve.

Kjo mbledhje vijon prej orës 18:00, ndërsa Partia Demokratike synon krijimin e një qeverie tranzitore dhe largimin e kryeministrit Edi Rama.

Gjatë mbledhjes së grupit të PD u vendos të mandatohet kryetari Basha që të mbledhë Këshillin Kombëtar për marrjen e vendimit përfundimtar dhe të ngrihet një grup pune për teknikalitetet me njerëz që njohin ligjin dhe zgjedhjet. Janë propozuar për grupin: Gaz Bardhi, Oerd Bylykbashi, Enkelejd Alibeaj, Çlirim Gjata, Ivi Kaso.

Gjatë ditës së sotme, Basha deklaroi se nuk ka më kthim pas për djegien e mandateve dhe se nuk do të ketë më parlament fasadë.

“Ajo që do të ndodhë është kjo nuk ka kthim prapa. Nuk është thjesht çështje mandatesh. Nuk do ketë më parlament, nuk do ketë më. Nuk ka pasur por nuk do ketë parlament fasadë. Ata mund të mblidhen, do vazhdojnë të marrin vendime kundër shqiptarëve, shqiptarët do t’iu përgjigjen dhe ne do jemi në krahë të shqiptarëve për t’iu përgjigjur që nga dita e enjte,” – ka theksuar kryetari i PD.