Tërmeti në Kroaci, Shqipëria dhuron 250 mijë euro

280
A collapsed wall leaves an exposed home and crushed cars after an earthquake in Zagreb, Croatia, Sunday, March 22, 2020. A strong earthquake shook Croatia and its capital on Sunday, causing widespread damage and panic. (AP Photo)

Qeveria shqiptare ka miratuar një fond prej 250 mijë eurosh në ndihmë të Kroacisë, pas tërmetit tragjik të djeshëm, ku humbën jetën 7 persona.

“Sapo nënshkrova dekretin e Qeverisë së Shqipërisë për të dhuruar 250 mijë EURO Kroacisë për të ndihmuar në  rindërtimin e Petrinjas pas tërmetit shkatërrues!  Kroacia është një shembull i rezistencës dhe një model për ne, në transformimin e saj të mahnitshëm në një vend krenar të BE-së”, shkruan kryeministri Rama.

Një vit më parë, Kroacia i dhuroi Shqipërisë 1 milionë euro pas tërmetit tragjik që goditi vendin tonë në 26 nëntor 2019, ku humbën jetë 51 persona dhe u plagosën me qindra të tjerë.

Kroacia u godit dje nga një seri tërmetesh, ku më i fuqishmi ishte 6.4 ballë i shkallës Rihter në orën 12:20. Lëkundjet sizmike shkaktuan shembjen e qindra banesave, me njerëzit që dolën në rrugë të frikësuar.