26 C
Durres, AL
Ballina Etiketimet Kosove

Etiketim: kosove

Kosovë, arrestohet Sali Berisha, gjyqtari akuzohet për shpërdorim detyre

Një nga gjyqtarët e Gjykatës Themelore në Pejë është vënë në pranga nga Policia e Kosovës, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës. Arrestimi i...

Serbi, ambasadori amerikan Scott: Kosova të heqë taksën për të vijuar...

"Kosova duhet të pezullojë taksën me Serbinë në mënyrë që të vazhdojë dialogu," - ka deklaruar ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott. Gjatë një...

Kosovë, zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, BE dërgon mision vëzhgimi

Bashkimi Evropian i është përgjigjur ftesës së presidentit kosovar Hashim Thaçi lidhur me vëzhgimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që do të mbahen më...

Kosovë, deklarata e presidentit çek, Haradinaj refuzon Samitin e Vishegradit

Kryeministri kosovar Ramush Haradinaj, përmes një letre, i ka komunikuar homologut të tij çek Andrej Babis se nuk do marrë pjesë në Samitin e...

Kosovë, zgjedhjet e parakohëshme, sot shpallen listat e kandidatëve për deputetë

Zbardhen sot listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e parakohëshme në Kosovë, të cilat zhvillohen më 6 tetor. Siç raportojnë mediat kosovare, sot...

Kosovë, Tahiri: Thaçi, Vuçiç dhe Rama, “treshja famëkeqe” e lojës së...

Ish-zëvendëskryeministrja kosovare Edita Tahiri, njëkohësisht edhe ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë gjatë viteve 2014-2017, në një postim të sajin në Facebook ka...

Kosovë, zgjedhjet e 6 tetorit, katër kandidatë në garë për postin...

Pas shpalljes nga presidenti Hashim Thaçi të datës së zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare në Kosovë, partitë dhe koalicionet kanë dalë me emrat e katër...

Kosovë, shpërndahet Parlamenti me 89 vota pro dhe një kundër

Kuvendi i Kosovës ka marrë sot vendimin për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë ende pa i skaduar mandati kushtetues katër vjeçar. Me 89 vota pro,...

Kosovë, Krasniqi: Frika nga Gjykata Speciale detyroi Thaçin të diskutojë kufijtë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka lënë të nënkuptohet se presidenti Hashin Thaçi ka pranuar të diskutojë me Beogradin ndryshimin...

Maqedoni e Veriut, ish-luftëtari i UÇK nuk ekstradohet në Serbi

Gjykata e Lartë e Maqedonisë së Veriut ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore të Shkupit, duke refuzuar kështu ekstradimin e shtetasit kosovar Tomor Morina...