13 C
Tirana
Friday, June 5, 2020

E rëndë në Sarandë, 24 vjeçarja shtatzanë vetëhelmohet me ilaç për dhelprat

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kopaçez të Delvinës ku një e re është vetëhelmuar me ilaç për dhelprat. 24 vjeçarja, ka pirë...
Ballina Etiketimet Gjumi

gjumi

Gjumi nuk është asnjëherë i tepërt

Një studim tregon se gjumi për 8 orë rregullisht nuk është me të vërtetë një luks, por më shumë një pjesë thelbësore e një...

A prishet cilësia e gjumit nëse pini kafe në mbrëmje ?

Një studim i Universitetit të Floridës dhe të Harvardit, ka ngritur shumë pikëpyetje dhe ka shkaktuar shumë polemika mbi rolin e kafesë tek gjumi....

Një kafe ose çaj para gjumit nuk ndikon në fjetje

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë. Sipas gazetës “Independent”, hulumtuesit...

Humbja me 16 minuta e gjumit dëmton performancën në punë

Humbja e gjumit me 16 minuta mund të bëjë dallimin midis një dite fitimprurëse në zyrë dhe një shpërthimi të plotë, sipas studiuesve të...

Efektet në shëndet nëse hani darkë vonë – Cilat ushqime këshillohen

Angazhimet e ndryshme shoqërore e familjare por edhe oraret e tejzgjatura të punës janë disa ndër faktorët që detyrojnë njerëzit ta shtyjnë darkën në...

Përse duhet të hani bajame para se të flini

Gjumë jo i qetë, i parehatshëm dhe jo çlodhës. Të gjithë hasim probleme me gjumin ndërkohë që një nga faktorët kryesorë të gjumit jo...

Sa ndikon të ushqyerit tek gjumi

A keni probleme me gjumin gjatë natës? Kjo mund të jetë për shkak të asaj çfarë ju konsumoni gjatë ditës. Kequshqyerja ndikon në mënyrë...

Çfarë ndodh në organizëm kur jemi në gjumë – Si ndikon tek pesha trupore

Këshillat për rëndësinë e gjumit janë të lashta sa vetë koha. Përfitimet shëndetësore që vijnë nga gjumi janë të panumërta. Gjumi i mirë parandalon sëmundjet e...

Pse nuk ju ze gjumi dhe pse zgjoheni natën – Si të flini të qetë

Gjumi i mirë, i qetë dhe i patrazuar nuk ka të paguar. Megjithatë, me kalimin e moshës të fjeturit për tetë orë të plota pa...

Must Read

Durrës/Pavarësisht kundërshtimit të qytetarëve, merret vendimi, pallati do të shembet me shpërthim

Bashkia Durrës ka bërë me dije se pallati i ashtuquajtur i "VIP-ave" do të shembet me anë të shpërthimit e jo shkatërrimit me fadromë....

Parashikimi i motit për ditën e nesërme, 3 qershor 2020

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se vendi ynë u ndikua sot nga kushte relativisht të qëndrueshme atmosferike ndërsa moti ka qenë kryesisht i kthjellët si...

Krijohet konfuzion, mesazhi për ndihmën 40 mijë lekë u shkon dhe individëve që nuk e përfitojnë; Tatimet sqarojnë ç’po ndodh

Mesazhi se janë përfitues të ndihmës prej 40 mijë lekësh u ka shkuar ditën e fundit shumë individëve, po ndër ta edhe atyre që...