Statistikat/Situata e COVID-19 në Shqipëri për 24 orët e fundit

78

Shifër shumë e lartë testimesh u shënua 24 orët e fundit, plot 3457, duke identifikuar vetëm 139 raste të reja, raporton noa.al që citon njoftimin nga Ministria e Shëndetësisë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 3457 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 139 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 31 raste në Tiranë, 11 raste në Korçë, 8 raste në Shkodër, Fier, Devoll, 7 raste në Durrës, Skrapar, 6 raste në Gjirokastër, 5 raste në Lezhë, Vlorë, Pogradec, Sarandë, 4 raste në Peqin, 3 raste në Elbasan, Lushnje, Libohovë, 2 raste në Kukës, Mirditë, Berat, Librazhd, Kamëz, Gramsh, Maliq, Këlcyrë, 1 rast në Mallakastër, Tepelenë, Belsh, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 738 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 105,016 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 154 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Kavaja,1 qytetar nga Peqini, të moshave 63 – 77 vjeç.

Statistika (24 Prill 2021) Raste të reja ditore 139 Të shëruar në 24 orë 738 Të shtruar në spitale 154 Humbje jete në 24 orë 5 Testime ditore 3457

Testime totale 624,200 Raste pozitive 130,409 Raste të shëruara 105,016 Raste Aktive 23,021 Humbje jete 2,372

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 17561 Fier 1983 Durrës 770 Shkodër 694 Gjirokastër 485 Korçë 567 Vlorë 325 Kukës 227 Dibër 177 Elbasan 123 Berat 76 Lezhë 33