Sipas stinës – Ushqimet që pastrojnë enët e gjakut

42

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm.
Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera.
Në disa raste, enët e gjakut bllokohen duke përbërë pikënisjen e shumë sëmundjeve kardiovaskulare.

Të dhënat tregojnë se në vitet e fundit, 60% e vdekjeve në vend kanë ndodhur si pasojë e sëmundjeve të zemrës.

40% e tyre janë shkaktuar nga sëmundjet koronare.
Kardiologët e Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza thanë për Scan TV se shkaktarët kryesorë të këtyre sëmundjeve janë mënyra e të ushqyerit dhe mungesa e aktivitetit fizik.

Ekspertët kanë identifikuar disa ushqime të shëndetshme të cilat pakësojnë rrezikun e sëmundjeve të tilla dhe ruajnë shëndetin e enëve të gjakut.

Avokado
Avokado është e pasur në proteina, fibër, vitamina dhe minerale.
Natyrshëm, konsumi i tyre ndihmon në zhbllokimin e enëve të gjakut.
Për më tepër, konsumi ditor i avokados ul kolesterolin e keq me nga 11 deri në 22%.
Avokado gjendet në treg gjatë gjithë vitit.

Brokoli
Brokoli përmban shumë vitaminë K që parandalon mpiksjen e gjakut.
Fibra tek brokoli ul tensionin e gjakut dhe kolesterolin.
Brokoli gjendet në treg nga muaji tetor deri në muajin mars – prill.

Agrumet
Agrumet janë të pasura me pektinë që pastron enët e gjakut dhe ul kolesterolin e keq.
Agrumet gjenden në treg gjatë gjithë vitit.

Kafeja
Studiuesit australianë kanë zbuluar se kafeja ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 20%.

Ajo është e pasur me antioksidantë dhe acid klorogenik që parandalon problemet me zemrën.

Mollët
Mjekët thonë se ngrënia e një molle në ditë ul kolesterolin e keq me të paktën 40%.
Antioksidantët tek molla kanë aftësinë të shmangin ngurtësimin e enëve të gjakut.
Mollët gjenden në treg gjatë vitit.

Spinaqi
Një racion me spinaq në ditë mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës që shkaktohen nga ateroskleroza ose bllokimi i enëve të gjakut.
Spinaqi gjendet në treg nga periudha janar – maj dhe shtator-dhjetor.

Peshku
Salmoni, peshku ton, skumbria dhe sardelet janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe acide yndyrore omega-3 të cilat zhbllokojnë enët e gjakut dhe parandalojnë trombozën.

Kujdesuni të konsumoni peshk të freskët.

Arrorët
Arrat dhe bajamet janë veçanërisht mirëbërës për zemrën.
Ato janë të pasur me fibër, proteinë, acid alfalinoleik, vitaminë E dhe yndyrna mono-të-pangopura.

Shalqini

Amino acidet tek shalqini zhbllokojnë enët e gjakut dhe ulin tensionin e gjakut.

Ekspertët  nënvizojnë se zhbllokimi dhe pastrimi i enëve të gjakut kërkon kohë, por ngrënia e ushqimeve të lartpërmendura e përshpejton këtë proces.

Shalqini e ka periudhën nga muaji korrik deri në muajin shtator.