Si të bëni një pije natyrale që ndalon dhimbjen e kokës

231

Dhimbja e kokës, e sidomos ajo e vazhdueshme e njohur sidomos nga të sëmurët me migrenë, nuk shërohen lehtë. Simptomat e migrenës përfshijnë dhimbje koke të forta, të përziera, të vjella dhe ndjeshmëri ndaj dritës.

Kjo pije që ju sjellim sot, mund të lehtësojë të gjitha këto simptoma. Për më tepër, kjo metodë është përdorur në mjekësinë popullore për shekuj me radhë.

E vetmja gjë që ju nevojitet është të përgatisni gotën “magjike”: lëng limoni, kripë dhe gjysmë gote ujë. Jo shumë njerëz dinë për këtë ilaç, por duke pasur parasysh përbërësit natyralë të saj, nuk ka kundërindikacione.

Ju duhet kripë me cilësi të lartë, të tilla si kripa Himalaje (kripë rozë). Kjo lloj kripe përmban rreth 84 elementë të shëndetshëm, dhe ndihmon në rritjen e nivelit të serotoninës në gjak.

Merrni disa limonë të freskët (minimumi 2) dhe i shtrydhni mirë. Shtoni rreth dy lugë kafe kripë Himalaje në lëngun e limonit. Përzieni dhe shtoni gjysmë gote ujë. Kjo pije natyrale mund të konsumohet menjëherë.

Nuk është i rekomandueshëm për ata që vuajnë nga hipertensioni.