Ballina SPORT Shpërthen Pirro Dhima: Grekët racistë ndaj të ”dobtëve dhe të varfërve”

Shpërthen Pirro Dhima: Grekët racistë ndaj të ”dobtëve dhe të varfërve”

Kampioni olimpik dhe Presidenti i Federatës së Peshëngritjes amerikane, Pirro Dhima ka rrëfyer për mediat greke historinë e jetës së tij, por edhe sukseset e arritura. Ai rrëfen si shkoi në Greqi 30 vjet më parë dhe vështirësitë e integrimit atje.

Por si nisi karriera në Greqi? Racizmi dhe vuajtjet që e shtynë për të arritur në majat e sportit grek, teksa në 3 kompeticionet radhazi të saj, 1992-1996-2000 ia doli të ngre lart flamurin helen dhe të mbajë në qafë medaljen e artë.

‘’Ka pasur disa incidente që unë mund t’ju them, por, për fat të mirë, e them, kam qenë me fat. Të tjerë e kanë pësuar më keq. Dhe e dini çfarë? Çështja nuk është çdo incident, por frika e përhershme që ju fut. Isha në autobus dhe isha shtrirë në dorezën më të gjatë për të bërë duart e mia të duken. Unë kisha frikë se mos dikush do humbiste portofolin dhe do më fajësonin mua. Unë mendoj se grekët janë racistë ndaj të dobtëve dhe të varfërve. Unë, nëse nuk do isha bërë kampion, nuk do më pranonin lehtë. Do më shihnin me gjysmë syri.” – tha Dhima