Ballina BOTA SHBA, ultimatum 60-ditor Rusisë, për respektimin e Traktatit të Kontrollit të Armëve

SHBA, ultimatum 60-ditor Rusisë, për respektimin e Traktatit të Kontrollit të Armëve

Shtetet e Bashkuara i dorëzuan Rusisë një ultimatum prej 60 ditësh të martën, për t’u pastruar nga ajo që Uashingtoni thotë se është një shkelje e traktatit të kontrollit të armëve, që mban raketat jashtë Europës, duke thënë se vetëm Moska mund të shpëtojë paktin.

Aleatët e NATO-s, të kryesuar nga Gjermania, i kërkuan Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve Mike Pompeo në një takim në Bruksel për t’i dhënë diplomacisë një shtytje përfundimtare, para se Uashingtoni të tërhiqet nga Traktati i Forcave Bërthamore i vitit 1987, nga frika e një gare të re armësh në Evropë.

“Rusia ka një shans të fundit për të treguar në mënyrë të verifikueshme se ato janë në pajtim me traktatin, por ne gjithashtu duhet të fillojmë të përgatitemi për faktin se ky traktat mund të bjerë”, – u tha gazetarëve sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

Ministrat e jashtëm të NATO-s ranë dakord të deklarojnë zyrtarisht Rusinë në “shkelje materiale” të traktatit të INF, në një deklaratë në mbështetje të Shteteve të Bashkuara, pasi Pompeo i informoi ata në selinë e aleancës në Bruksel mbi shkeljet ruse dhe mbi qëllimin e deklaruar të Presidentit të SHBA Donald Trump për të tërhequr nga traktati.
Gjermania, Holanda dhe Belgjika janë të shqetësuar rreth vendosjes së raketave të SHBA në Evropë – siç ndodhi në vitet 1980, duke prekur demonstratat e mëdha antiamerikane – duke u kapur në konkurrencën bërthamore midis Moskës dhe Uashingtonit.