SHBA, Trump optimist: Takimi me Kim në Vietnam, nuk do të jetë i fundit mes nesh

37

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tha të mërkurën se pret të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, përsëri, edhe pas takimit të tyre të dytë, planifikuar për javën e ardhshme në Hanoi.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se do të donte të hiqte sanksionet mbi Korenë e Veriut, por se ai duhet të shohë Phenianin të bëjë një lëvizje të parë drejt denuklearizimit.

“Unë nuk mendoj se ky do të jetë takimi i fundit, pasi besoj se do të ulemi edhe herë të tjera për të diskutuar për arritjen e qëllimeve të përbashkëta,” – tha Trump.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që Koreja e Veriut të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore që kërcënon Uashingtonin. Koreja e Veriut ka këmbëngulur në heqjen e sanksioneve të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, një fund formal i Luftës Koreane 1950-53 dhe garancive të sigurisë.

Trump ka qenë i paduruar për samitin e 27-28 shkurtit në Vietnam, edhe pse një takim i parë në Singapor në qershor solli vetëm angazhime të paqarta nga Kim dhe progres i vogël konkret që prej asaj kohe.

“Unë mendoj se ata duan të bëjnë diçka. Ne do të shohim se çfarë ndodh”, tha Trump, duke shtuar se ai do të duhet të shohë përparimin” kuptimplotë” nga ana tjetër përpara se të bëjë ndonjë ndryshim në sanksionet e SHBA-ve.

Të martën, Trump kishte përsëritur se ai dëshiron që Koreja e Veriut të përfundojë programin e saj bërthamor, por shtoi se ai nuk ka asnjë nxitim dhe nuk ka asnjë orar të ngutshëm për Phenianin.