Ballina BOTA SHBA, presidenti Trump konfirmon takimin e dytë të Koresë së Veriut

SHBA, presidenti Trump konfirmon takimin e dytë të Koresë së Veriut

Presidenti i SHBA, Donald Trump, ka njoftuar në fjalimin e tij të Shtetit të Bashkimit se ai do të mbajë një samit të dytë bërthamor me udhëheqësin e Koresë së Veriut këtë muaj.
Në një fjalim drejtuar kombit me temën “Zgjedhja e Madhështisë”, ai u zotua përsëri për të ndërtuar një mur të kufirit.

Ndërsa apeloi për unitetin politik, presidenti republikan tha gjithashtu se “hetimet partiake qesharake” mund të dëmtonin prosperitetin e SHBA.

Në kundërshtim me të, demokratët akuzuan Trump për braktisjen e vlerave të SHBA.
Agjencitë federale mund të mbyllen përsëri në qoftë se nuk planifikohen planet e shpenzimeve deri në fund të javës së ardhshme.

Presidenti tha në fjalimin e tij 82 minuta të martën në mbrëmje se do të takonte Kim Jong-un në Vietnam nga 27-28 shkurt.

“Shumë punë mbetet për t’u bërë,” – tha Trump, “por marrëdhënia ime me Kim Jong-un është e mirë.”

Planet për një samit të dytë kanë qenë në punimet që nga bisedimet historike të dy liderëve vitin e kaluar.

Takimi i Trump dhe Kim në qershorin e kaluar në Singapor ishte i pari midis një presidenti të SHBA dhe një udhëheqësi të Koresë së Veriut.

Ndërkohë që Peniani nuk ka kryer asnjë test raketash atomike apo balistike që nga vera e kaluar, megjithatë ajo ende nuk ka pranuar të shpërbëjë programin e saj të armëve bërthamore.