SHBA, presidenti Trump: “CIA nuk fajësoi princin saudit për vrasjen e Khashoggi-t.”

33

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se CIA nuk arriti në përfundimin se Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman urdhëroi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.
Khashoggi u vra më 2 tetor në konsullatën saudite në Stamboll.

Zyrtarët u thanë medias amerikane se një operacion i tillë do të kishte nevojë për miratimin e princit. Por Arabia Saudite pohon se ishte një “operacion mashtrues”.

“Ata nuk përfunduan,” tha Trump, kur u pyet për vlerësimin e CIA nga gazetarët në Mar-a-Lago në Florida.

Komentet e tij të enjten erdhën pasi princi i kurorës Saudite filloi një turne rajonal të Lindjes së Mesme, duke filluar me Emiratet e Bashkuara Arabe, udhëtimin e tij të parë zyrtar jashtë vendit që kur Khashoggi u vra.

Princi i kurorës pritet gjithashtu të marrë pjesë në një takim të G20 të liderëve botërorë në Buenos Aires në fund të muajit, ku do të marrin pjesë udhëheqës nga SHBA, Turqia dhe një numër i vendeve evropiane.

Ndërkohë, Franca ka njoftuar se po imponon sanksione ndaj 18 shtetasve sauditë, të njëjtët individë të “sulmuar” me sanksione nga SHBA, Britania e Madhe dhe Gjermania, thuhet se lidhen me vrasjen Khashoggi.

Lista e këtyre e individëve nuk përfshin princin e kurorës, tha një zëdhënës për ministrinë franceze të punëve të jashtme.