ShBA nis sulme kibernetike ndaj sistemeve të armëve të Iranit

55

Shtetet e Bashkuara thuhet se nisën një sulm kibernetik ndaj sistemeve të armëve iraniane të enjten pasi Presidenti Trump u tërhoq nga sulmet ajrore në vend.

Sistemet kompjuterike me aftësi të kufizuara kibernetike kontrollojnë raketat dhe predhat, shkruan Washington Post.

Ajo ishte në hakmarrje për rrëzimin e një rruge amerikane si dhe sulmet ndaj tankerave të naftës që SHBA i ka fajësuar Iranit, raporton New York Times.

Nuk ka konfirmim të dëmeve që mund ti shkaktojnë sistemeve iraniane.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë shqiptuar sanksione që Presidenti Trump i përshkroi si “të mëdha”.

Ai tha se sanksionet ishin të nevojshme për të parandaluar Iranin nga marrja e armëve bërthamore dhe presioni ekonomik do të mbahet, përveç faktit nëse Teherani ndryshon drejtim.

Tensionet mes dy vendeve të fuqishme janë rritur që vitin e kaluar kur SHBA u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive botërore dhe rivendosi sanksionet, duke shkaktuar sulme ekonomike në Iran.