Rritje drastike e infektimeve te COVID-19 në vend, statistikat

45

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 6732 testime, 1079 raste të reja, 5 humbje jete dhe 804 të shëruar në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 6732 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1079 qytetarë, në këto bashki:

384 raste në Tiranë, 96 në Shkodër, 58 në Durrës, 51 në Vlorë, 38 në Fier, 31 në Lushnje, 29 në Sarandë, 28 në Berat, 27 në Elbasan, 24 në Kurbin, 23 në Kavajë, nga 22 raste në Vau i Dejës, Kukës, 21 në Lezhë, 18 në Kamëz, nga 16 raste në Kuçovë, Malësi e Madhe, 12 në Gjirokastër, 11 në Pogradec, 10 në Patos, nga 9 raste në Krujë, Dimal, nga 8 raste në Has, Shijak, Dibër, Gramsh, nga 7 raste në Mallakastër, Peqin, 6 në Dropull, nga 5 raste në Librazhd, Rrogozhinë, Tropojë, nga 4 raste në Mat, Memaliaj, Devoll, Skrapar, Poliçan, Cerrik, Belsh, nga 3 raste në Tepelenë, Delvinë, Himarë, Klos, nga 2 raste në Mirditë, Përmet, Korçë, nga 1 rast në Prrenjas, Kolonjë, Maliq, Këlcyrë, Libohovë, Selenicë, Divjakë, Roskovec, Vorë, Fushë Arrëz, Pukë.

Janë 12,399 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar.

Në 24 orët e fundit kanë vdekir me COVID19 pesë qytetarë: dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-68 vjeç, dy qytetarë nga Elbasani të moshave 56-76 vjeç dhe një qytetar 77 vjeç nga Shkodra.

Janë shëruar 804 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 138,391 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (08 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 1079

Të shëruar në 24 orë 804

Të shtruar në spitale 152

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 6732

Testime totale 1,095,250

Raste pozitive 153,318

Raste të shëruara 138,391

Raste Aktive 12,399

Humbje jete 2,528

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4758

Shkodër 1743

Durrës 1115

Fier 957

Vlorë 892

Lezhë 775

Elbasan 639

Berat 484

Korçë 306

Gjirokastër 261

Kukës 260

Dibër 209