Ballina Shëndetësi Rrisin imunitetin dhe pastrojnë gjakun, bimet mrekullibërëse

Rrisin imunitetin dhe pastrojnë gjakun, bimet mrekullibërëse

305

Shqipëria është e pasur me bimë mjekësore të cilat nuk gjenden në çdo vend të botës.

Janë nga ato bimë që kanë vlera të mëdha për shëndetin e njeriut. Por sot poi u tregojmë ato që kontribuojnë në pastrimin e gjakut dhe rritjen e imunitetit.

Rradhiqja

Gjethet e kësaj bime kanë përmbajtje të antioksidantëve dhe largojnë toksinat në gjak. Mund të përdoret në sallatë, ose si çaj.

Majdanozi

Një mrekulli më vete për trupin e njeriut, pastron gjakun menjëherë si dhe rrit imunitetin.

Mund të përdoret edhe në supë, pasi ka veti mbrojtëse edhe për mëlçinë.

Hithra

I mbani mend byrekët me hithra të gjysheve? Hithra qendron në majën e piramidës së barishteve që ndihmojnë për pastrimin e gjakut.

Gjembgomari

Është përdorur të paktën prej 2 mijë vitesh për qëllime mjekësore.

Gjembgomari konsumohet në formën e çajit, ku për një filxhan çaji me ujë vendosen për të zierë dy lugë çaji me gjembgomari të thatë.

Laboti

Gjethet e labotit të egër kanë veti pastruese për organizmin. Lëngu i përftuar prej tyre është i rëndësishëm për pastrimin e gjakut.