Protestat në Bjellorusi, presidenti Lukashenko zbret me anti-plumb e mitraloz në dorë

53

Presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko ka urdhëruar Ministrinë e Mbrojtjes dhe forcat ushtarake që të ndërmarrin “masa më të rrepta” për të mbrojtur kufijtë e vendit, përballë, asaj që ai e quajti plan të mbështetur nga jashtë për një “revolucion” në vendin e ish-Bashkimit Sovjetik.

Një video është publikuar në rrjetet sociale të presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, i cili shihet teksa zbret nga helikopteri në Pallatin e Pavarësisë në Minsk, duke mbajtur një mitraloz në dorë.

Ai shfaqet gjithashtu i veshur edhe me një jelek antiplumb.

Ai është paraqitur sot, në një terren ushtarak në afërsi të Hrodno, e më pas është parë të shkojë në pallatin e tij në Minsk i armatosur me një AK74, gjë e cila tregon se është indikacioni i fundit se presidenti bjellorus dëshiron të mbajë pushtetin, pavarësisht protestave masive, ku po bëhet thirrje që ai të largohet nga pushteti, dy javë pasi shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale.