Ballina BOTA Princesha e Tajlandës kandidate për kryeministre

Princesha e Tajlandës kandidate për kryeministre

epa07351690 (FILE) - Thai Princess Ubolratana Rajakanya (Mahidol), elder sister of Thai King Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, marches with the royal guards during the royal procession transferring the royal relics and ashes of the late Thai King Bhumibol Adulyadej in Bangkok, Thailand, 27 October 2017 (reissued 08 February 2019). According to media reports on 08 February 2019, Princess Ubolratana Mahidol of Thailand was nominated as a candidate for Prime Minister of Thailand by the Thai Raksa Chart political party. EPA/PONGMANAT TASIRI

Princesha e Tailandës Ubolratana Mahidol, motra e madhe e mbretit aktual Vajiralongkorn, do të jetë kandidate për kryeministre në zgjedhjet tajlandeze të 24 marsit, gruaja e parë pas grushtit të Shtetit të 2014 dhe të juntës ushtarake.

Lajmin e ka bërë të ditur partia Thai Raksa Chart këtë mëngjes, që ka thënë që në ditët në vazhdim Mahidol do të regjistrojë kandidaturën.

Kjo parti konsiderohet shumë pranë Thaksin Shinawatra, ish-kryeministër, i vetëshpallur që nga 2008.