Presidentja e KE, i jep fund pritjes, zbulohet, kur do të fillojë vaksinimi kundër COVID-19

283

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka njoftuar se vaksinimi kundër COVID-19 do të fillojë më 27 dhjetor të këtij viti.

“Është momenti i Europës. Ne i mbrojmë qytetarët tanë së bashku. Ne jemi më të fortë së bashku”, shkruan ajo në një postim në Twitter.

Deri tanimë, vaksina e kompanisë “Pfizer-Biontech” është autorizuar nga Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara dhe siç duket pritet të aprovohet edhe nga BE.