Ballina LAJME Opozita merr vendimin, në 61 bashkitë do krijohen

Opozita merr vendimin, në 61 bashkitë do krijohen

Në një mbledhje urgjente pas dekretit të presidentit të Republikës Ilir Meta për të anuluar 30 qershorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve për pushtetin vendor ka ardhur reagimi i opozitës.

“Pas lëvizjeve të sotme, të paligjshme, të mazhorancës, Kryesia e Partisë Demokratike vendosi që t’i propozojë Këshillit Kombëtar të PDSH-së, angazhimin e strukturave të Partisë Demokratike dhe të Opozitës së Bashkuar në 61 Bashkitë e vendit për krijimin e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë” – thuhet në një reagim që vjen nga selia blu.

Sipas opozitës, kjo Aleancë do të krijohet si bashkim qytetar dhe intelektual, që do të ndërgjegjësojë qytetarët për rrezikun që po i kanoset demokracisë në vend dhe marrjen e të gjitha masave për të mbrojtur rendin demokratik dhe kushtetues.