Një tërmet ndihet në jug të Shqipërisë

78

Një tërmet i fortë është ndjerë para pak minutash në jug të vendit. Ai kishte magnitudë 4.1 ballë të shkallës Rihter.

Tërmeti u lokalizua 14 km në veri të Filiates, 157 km në afërsi të Elbasanit.

Tërmeti ishte në thellësi 18 km dhe kishte intensitetin makrosizmik 3 ballë të shkallës Merkel, raporton noa.al.

Sikurse raportohet paraprakisht, tërmeti është ndjerë fuqishëm në të gjithë jugun e më shumë në Sarandë dhe Delvinë.

Nuk ka raportime për dëme materiale.