Nëna kërkon mëshirë për babain që vrau 5 fëmijët e tyre

55

Një nënë e 5 fëmijëve, që u vranë nga babai i tyre, i kërkoi jurisë që të mos e dënonin me vdekje.

Amber Kyzer tha në një gjykatë në Karolinën e Jugut se: “Tim Jones Jr nuk tregoi mëshirë për fëmijët e mi në asnjë mënyrë, por fëmijët e donin atë.”

37-vjeçari u dënua në maj për vrasjen e fëmijëve, një i moshës 8-vjeçare, në shtëpinë e tij pranë Lexington më 28 gusht 2014.

Ndërsa gjykata po merr vendimin nëse duhet ekzekutuar apo dënuar me burgim të përjetshëm.

“Unë e di se çfarë fëmijët e mi kanë përjetuar dhe kaluar. Dhe si nënë, unë do t’i shqyeja fytyrën nëse do mundja,”-tha ajo në gjykatë.

Kyzer shtoi se kundërshtonte dënimin me vdekje.

“Ai nuk tregoi mëshirë për fëmijët e mi,”-tha nëna. “Por fëmijët e mi e donin atë dhe nëse flas në emër të tyre dhe në emrin tim, nuk duhet dënuar me vdekje.”

Gjithsesi theksoi se do respektojë çdo vendim që juria do marrë.

Çifti u martua 6 javë pasi u takuan në vitin 2004 kur të dy punonin në një park fëmijësh në zonën e Çikagos.

Por dëshmoi se martesa e tyre u shkatërrua pasi bashkëshorti i saj u bë fetarisht i rreptë, duke  kërkuar që gratë të “shiheshin dhe të mos dëgjoheshin”.

Kur u divorcuan pas 9 vjetësh, ajo i dha atij kujdestarinë e fëmijëve, sepse Tim kishte një punë ku fitonte 80.000 dollarë si një inxhinier kompjuteri si edhe një makinë.

Ajo i takonte fëmijët çdo javë. Ditën kur vrau fëmijët, Jones u tërbua kur gjeti djalin 6-vjeçar, Nahtahn duke luajtur me një prizë në shtëpinë e tyre.

Ai e vrau Nahtahn pastaj vendosi të mbyste edhe katër fëmijët e tjerë Elaine, 1 vjeç, Gabriel, 2 vjeç, Elias, 7 vjeç dhe Mera, 8 vjeç.

Jones i mbylli trupat në qese plastike, i futi në makinë dhe udhëtoi për 9 ditë para se ti hidhte në Alabama.

Babai vrarës u arrestua në Misisipi gjatë një kontrolli rutinë, pasi një oficer i policisë ndjeu “erën e vdekjes” që po vinte nga makina.