Ndahet nga jeta aktori e regjisori i njohur italian

41

Ndahet nga jeta aktori dhe regjizori i famshëm italian, Gigi Proietti. Aktori roman do të kishte mbushur 80 vjeç sot. Ai u shtrua në spital në kujdesin intensiv në një klinikë në kryeqytet për probleme të zemrës dhe jo për shkaqe që lidhen me koronavirusin. Mjeshtër i kinemasë, teatrit dhe TV, në mbi 50 vjet veprimtari ai ka punuar në filma, shfaqje teatrore, si aktor dhe si regjisor, si dhe ka regjistruar 10 albume si solist dhe drejtuar 8 opera.

Që në të kaluarën, në vitin 2010, Proietti ishte shtruar në spital për një takikardi të rëndë. “Në orët e para të mëngjesit Gigi Proietti humbi dashurinë e familjes së tij”, – thuhet në një njoftim të familjes për shtyp.

I lindur në Romë në 1940, një muzikant dhe këngëtar i pasionuar që nga rinia e tij, ai i afrohet teatrit eksperimental gjatë universitetit. Në vitin 1970 ai triumfon në muzikalin “Alleluja njerëz të mirë”. Që atëherë, karriera e tij ka qenë një seri suksesesh në teatër, film dhe televizion, por ai është gjithashtu një aktor zëri (ndër të tjerët i Marlon Brando, Robert De Niro, Dustin Hoffman dhe Genius of Aladin nga Walt Disney), drejtor dhe poet teatror.