Madhështia e shenjave zodiakale në bazë të katër elementeve

555

Mund të kalosh gjithë jetën duke u përpjekur të eksplorosh se çfarë e bën unike çdo shejnë të zodiakut.

Një zgjidhje është thjesht duke parë se si forcat e jashtme ushtrojnë ndikimin e tyre në Zodiak.

Ka katër elemente: zjarri, toka, ajri dhe uji. Secili element qeveris tre shenja, por mënyra se si këto elementë ndikojnë në personalitetin e çdo shenje është unik dhe i veçantë.

Dashi

Elementi: zjarr

Dashi ka një frymë konkurruese dhe impulsive. Ne mund të shohim ndikimin e zjarrit në tendencat e dashit. Dashët janë udhëheqës nga natyra dhe gjithmonë preferojnë të jenë në radhën e parë, në çfarëdo që bëjnë ata.

Demi

Elementi: tokë

Demi është i ëmbël dhe i vetëdijshëm për sigurinë, i pëlqen t’i mbajë këmbët e tij mirë të ngjitura në dysheme, pasi është një shenjë e tokës. Ata mund të konsiderohen si njerëz tepër të kujdesshëm, por në realitet kjo përcakton forcën e tyre.

Binjakët

Elementi: ajër

Shenja e binjakeve udhëhiqet nga elementi më i lehtë dhe i ndryshueshëm: ajri. Shenjat e ajrit janë të njohura për të vepruar sipas dëshirave të tyre. Binjakët janë më të gjithanshëm nga të gjitha shenjat e zodiakut. Ata duhet të falënderojnë elementin e tyre dominues për aftësinë e tyre për të ndryshuar drejtimet dhe për të menduar shumë lehtë.

Gaforrja

Elementi: ujë

Me një ndihmë të vogël nga trupi qiellor dominues i gaforres, hëna, uji intensifikon ndjeshmërinë e kësaj shenje. Shenjat e ujit janë të njohura të jenë shumë sentimentale. Gjendja e gaforres është si trupi i ujit: i thellë dhe gjithmonë lëviz.

Luani

Elementi: zjarri

Luani është i lumtur të tregojë gjithë ngrohtësinë e tij për personin që ai e do. Me fjalë të tjera, luani është shumë bujar, por edhe xheloz. Elementi i zjarrit karakterizon luanin, personalitetin e tij të fortë dhe aftësinë e tij për të qenë një lider i madh.

Virgjëresha

Elementi: tokë

Virgjëreshat janë ndërtues të mirë. Kjo mund të nënkuptojë se ata janë planifikues partiakë fantastikë dhe kolegë të mirë, por në të dy rastet, kjo natyrë e saktë organizative është një shenjë paralajmëruese e elementit të tyre dominues. Ndikimi i tokës është gjithashtu i dukshëm në vëmendjen e tyre ndaj detajeve dhe dashurisë.

Peshorja

Element: ajër

Në të njëjtën mënyrë që ajri lehtëson energjinë e pandryshueshme të binjakëve, kështu që edhe më tej lehtëson natyrën akomoduese që karakterizon peshoren. Peshoret janë shumë dembelë, por nëse keni një partner të mirë në anën tuaj, përtacia juaj mund të zhduket.

Akrepi

Elementi: ujë

Ata nuk mund ti pranojnë me lehtësi atë si gaforret ose peshqit, por akrepat I ndjejnë ndjenjat e tyre si çdo shenjë tjetër e ujit. Akrepat janë të vetëdijshëm për faktin se edhe detajet e vogla kanë rëndësinë e tyre në jetë.

Shigjetari

Elementi: zjarr

Shigjetari me të vërtetë dëshiron të udhëtojë dhe është më i lumtur kur mund të lëvizi pa shqetësime. Kjo mund t’i bëjë ata të pamatur, por kjo energji është absolutisht në përputhje me atë që dimë për zjarrin.

Bricjapi

Elementi: tokë

Bricjapët janë njerëz kokëfortë dhe kapriçozë. Përgjegjësia e tyre dhe respektimi i vazhdueshëm i rregullave i ndihmon ata të jenë shumë të suksesshëm. Por, mbani mend, një bricjapi I pëlqen të jetë themeli i grupit, ambiciet e tyre mund të arrijnë nivelin më të lartë të çdo mali.

Ujori

Elementi: ajër

Kur ujori bën diçka, sigurohuni që të gjithë ta marrin vesh. Ujori ka një tendencë të çojë në biseda me një qëllim të qartë: të sfidojë pikëpamjet e të tjerëve.

Peshqit

Elementi: ujë

Shenjat e ujit janë shumë të ndjeshme, por çdo peshk do t’ju tregojë se në fakt ata janë në kontakt me emocionet e tyre. Peshqit janë në gjendje të shprehin ndjenjat e tyre dhe të shfrytëzojnë mënyrën se si të tjerët mund të ndihen. Simboli i tyre, peshku, jeton gjithë jetën e tij nënujore, kështu që ato të përfshihen më në thellësinë e elementeve.