Lamtumirë akne me këtë përbërës

54

Deri më tani, akoma nuk ka një kurë standarte për të luftuar aknet e fytyrës dhe kushdo që lufton kundër këtyre njollave në fytyrë e di se ka disa trajtime të dështuara.

Prandaj këtu vjen në ndihmë acidi salicilik, që është një nga përbërësit më të zakonshëm që përbëhet nga pika dhe ndonëse tingëllon i frikshëm është një nga acidet më pak irrituese.

Tani, kjo nuk do të thotë që ju mund ta vini atë në fytyrë dhe të prisni të mos skuqeni, por krahasuar me acidet e tjerë, acidi salicilik është më i miri.

Prandaj ju e gjeni këtë përbërës në të gjitha llojet e pastruesve, maskave të fytyrës dhe hidratuesve.

Acidi salicilik shkrin ngjitësin që lidh ato qeliza dhe për shkak se është i tretshëm në vaj mund të depërtojë thellë në shtresat brenda poreve, jo vetëm në sipërfaqe.
Ai gjithashtu nxit qarkullimin qelizor, dhe kontrollon mbiprodhimin e sebumit (një sekrecion vajor i gjëndrave dhjamore).

Në lëkurën e fytyrës, ju duhet të shikoni për një përqendrim prej 0.5% në 2%, ndërsa pjesa tjetër e trupit tuaj mund të përgjigjet mirë në 3% acid salicilik. Nëse jeni ende e pasigurt, konsultohuni me një dermatolog, i cili do të jetë në gjendje të rekomandojë nivelin e duhur për ju.