Kura e saktë me lëng hithre për tiroiden – Si ta përgatisni dhe përdorni

98

Janë dy lloje problemesh kryesore me tiroiden: Hipertiroidizmi dhe Hipotiroidizmi.
Në rastin e hipotiroidizmit, tiroidja nuk prodhon mjaftueshëm hormone.
Një gjë e tillë ngadalëson çdo proces në organizëm.

Nëse vëreni se po shtoni peshë apo jeni në kthetrat e depresionit, atëherë AgroWeb.org këshillon të kontrolloni tiroiden.

Këto probleme mund të jenë shenja të një tiroideje të lodhur që nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Shenja të tjera të hipotiroidizmit janë: rënia e flokëve, konstipacioni, përtharja e lëkurës, ciklet e çrregullta tek femrat, rrahje të ngadalëta të zemrës dhe një përgjumje e përgjithshme.

Më poshtë do të lexoni një kurë natyrale me çajin e hithrës për hipotiroidizmin.

Përbërësit

2 lugë çaji me gjethe hithre të thata ose të freskëta
1 filxhan çaji me ujë të nxehtë
Mjaltë

Mënyra e përgatitjes
Shtoni dy lugë gjethe të hithrës në një filxhan çaji më ujë të nxehtë
Lereini për 5-10 minuta
Pasi të jetë ftohur mjaftueshëm, kullojeni dhe shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar
Pijeni 2 deri tre herë në ditë për 15 ditë minimalisht.

Vetitë e Hithrës
Hithra është e njohur për vetitë e saj.
Kjo bimë është burim shumë i pasur ushqyesisht si vitamina A, Vitamina B6, kalçium, hekur, magnez dhe jod.
Prezenca e jodit te hithra ndihmon për të plotësuar mungesën e jodit në organizëm që mund të përbëjë shkak për hipotiroidizmin.

Çfarë Duhet Të Hani
Vezë
Mish
Peshk
Ushqime si banane, portokalle domate, fruta pylli
Oriz, fara chia apo fara lini,
Qumësht, djathë, kos
Ujë dhe pije pa kafeinë

Çfarë Duhet Të Evitoni
Evitoni ushqime me gluten si buka, makarona, birra,

Produktet e sojës

Perime si brokoli, spinaqi, lakra që përmbajnë goitrogene që ndokojnë jo mirë në tiroide.
Fruta si pjeshkë, dardha, luleshtrydhe

Kafeinë dhe alkol

Tiroidja shfrytëzon jodin që marrim nga ushqimet për të çliruar hormonet T4 dhe T3 të cilat shkojnë në gjak.
Sipas të dhënave këto hormone diktojnë metabolizmin, tretjen, rënien në peshë, plakjen e të tjera.