Kriza në Jemen, 85,000 fëmijë të vdekur nga kequshqyerja

44

Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç mund të kenë vdekur nga kequshqyerja akute në tre vjet luftë në Jemen, thotë drejtuesja e një shoqate bamirësie.

Numri është i barabartë me të gjithë popullsinë nën pesë vjeçare në qytetin e dytë më të madh të Britanisë së Madhe në Birmingham, shton Save the Children.

OKB paralajmëroi muajin e kaluar se deri në 14 milion jemenas janë në prag të urisë.
Ajo po përpiqet të ringjallë bisedimet për t’i dhënë fund një lufte trevjeçare, e cila ka shkaktuar krizën më të keqe humanitare në botë.

Jemeni është shkatërruar nga konflikti. Lufta u përshkallëzua në vitin 2015 kur një koalicion saudit nisi një fushatë ajrore kundër lëvizjes rebele Houthi, e cila e kishte detyruar Presidentin Abdrabbuh Mansour Hadi të largohej jashtë vendit.

Të paktën 6,800 civilë janë vrarë dhe 10,700 kanë mbetur të plagosur në luftë, sipas OKB.

Lufta dhe një bllokadë e pjesshme nga koalicioni kanë lënë gjithashtu 22 milionë njerëz që kanë nevojë për ndihmë humanitare, kanë krijuar një emergjencë më të madhe në botë për sigurinë ushqimore dhe kanë çuar në shpërthimin e kolerës që ka prekur 1.2 milionë njerëz.