Ballina LAJME Kosovë, stuhi shiu në të gjithë vendin, regjistrohen rreth 90 aksidente rrugore

Kosovë, stuhi shiu në të gjithë vendin, regjistrohen rreth 90 aksidente rrugore

Kosova është përfshirë nga moti i keq me rrebeshe e stuhi shiu, që ka shkaktuar vështirësi në qarkullim dhe dëme të shumta materiale. Policia e Kosovës njofton se, gjatë dy ditëve të fundit, ka pasur shumë aksidente rrugore.

Bazuar në raportet e Policisë së Kosovës, dje numri i aksidenteve ka mbërritur në 42, të cilat shkaktuan lëndimin e 14 persona. Një ditë më parë kishin ndodhur edhe 45 aksidente të tjera, të cilat rezultuan me më shumë se 20 persona të lënduar.

Reshjet dhe erërat e forta, përveç bllokimit të rrugëve dhe pengimit të qarkullimit, këto dy ditë kanë shkaktuar edhe dëme materiale nëpër shtëpi e biznese. Në të gjithë vendin, ekipet e mirëmbajtjes së rrugëve janë vënë gjendje alarmi, për të ndihmuar në lëvizjen e automjeteve.