Kosovë, presidenti Thaçi: Të bashkuar drejt dialogut me Serbinë

21

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur pas takimit të ekipit negociator për dialogun Kosovë-Serbi.

Thaçi ka theksuar se vetëm duke qëndruar të bashkuar, dialogu do të ketë rezultate të mira.

“Ne jemi koordinuar për një angazhim shtesë të të gjitha institucioneve, të një koordinimi dhe më të mirë të punëve tona.

Duke qenë të bashkuar do të kemi rezultate më të mira në dialogun Kosovë-Serbi, që përfshinë njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin në OKB.

Procesi është i udhëhequr nga BE, por është ndryshe që pas letrës së presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. Kam besim që ekipi negociator do të kryej punën e vet, unë si president do të jap çdo këshillë dhe do të mbështes ekipin.

Çdo ide dhe sugjerim nga të tjerë është i mirëseardhur në mënyrë që procesi të jetë i plotë. Bota nuk na pret neve, nuk na ka vetëm neve, por edhe ne kemi ditur mos t’i zhgënjejmë të tjerët,” – tha Thaçi.