Kërkohej për trafik droge në Itali, arrestohet në Elbasan

194

Një 34-vjeçar nga Peqini është arrestuar, pasi ishte në kërkim ndërkombëtar. Sipas Policisë së Elbasanit, bëhet fjalë për shtetasin me iniciale P.H., i cili akuzohet për trafik droge në Itali.

Për 34-vjeçarin, Gjykata e Breshias në Itali, ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’. Pas procedurave nga ana e policisë, ai do të ekstradohet në Itali.

“Specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe shërbimet e Komisariatit të Policisë Peqin, pas një pune të mirorganizuar, lokalizuan, kapën dhe arrestuan përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar P. H., 34 vjeç, banues në Peqin. Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Brescias, Itali, në datën 26.02.2020, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal italian”, thuhet në njoftimin e policisë.