Kenia, rrëzohet avioni me 157 pasagjerë, asnjë i mbijetuar

31
Un aereo della compagnia Ethiopian Airlines in fase di decollo dall'aeroporto Leonardo Da Vinci di Roma Fiumicino, 4 luglio 2018. La compagnia aerea ha annunciato di avere preso in consegna la più grande flotta di moderni e più ecologici aerei Boeing B737 MAX. Questo moderno velivolo è dotato di nuovi Boeing Sky Interior, evidenziati da moderne finestre e pareti laterali scolpite e illuminazione a LED. L?aeromobile ecologico ha emissioni di carbonio minime e consuma il 15 per cento in meno di carburante rispetto al 737-NG. ANSA/ TELENEWS

Një aksident ajror ka ndodhur në Etiopi, ku një boeing 737 i Ethiopian Airlines është rrëzuar teksa fluturonte nga Addis Abeda dhe Nairobi, në Kenia.

Të 157 pasagjerët përfshirë dhe ekuipazhin, që udhëtonin drejt Naorobit, kanë vdekur.
Përplasja ka ndodhur rreth orës 8:44 minuta, ora lokale, 6 minuta pas nisjes nga Addis Abeba pranë Bishoftud, rreth 48 km në jug të kryeqytetit etiopian.

149 pasagjerët dhe 8 pjesëtarët të ekuipazhit, kishin 33 kombësi, bën me dije Ebc. Ende nuk dihen shkaqet e këtij aksidenti të rëndë.

Zyra e kryeministrit të etiopisë Abiy Ahmed i shpreh ngushëllimit më të sinqerta familjarëve dhe të gjithë atyre që në këtë aksident kanë humbur të dashurit e tyre.
Avioni i Ethiopian Airlines që ra pak orë më parë në Nairobi, një Boeing 737-8 Max, ishte një mjet i ri, i cili i ishte dorëzuar kompanisë në mes të nëntorit. Është kjo një e dhënë e marrë nga database e Aviacionit Civil Planespotters.