LAJME Politikë RAJONI Sociale

Indipendent, protestat anti-qeveritare do të sjellin “Pranverën Ballkanike”

Media britanike Indipendent ka bërë një pasqyrim të situatës politike aktuale në Ballkan.
Si fillim Indipendent ka shpjeguar shkakun e indinjatës së malazezëve ndaj qeverisë aktuale me lider Gjukanoviç.

“Çdo gje fillon me një video të postuar në rrjetet sociale , ku shfaqet një biznesmen i njohur malazez që i dorëzon një zarf me para një anëtari të partisë kryesuese të Malit të Zi.

Biznesmeni e publikoi videon si shenjë hakmarrjeje ndaj qeverisë për akuzat që ishin bërë ndaj tij për mashtrim e pastrim parash. Për shkak të këtyre akuzave Dushko Knezeviç është detyruar të zhvendoset në Londër.

Dushko Knezeviç, ish mik i liderit malazez, gjithashtu lëshoi gradualisht një seri dokumentesh që akuzonin presidentin dhe partinë e tij në pushtet për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës, duke pretenduar se ai kishte arkëtuar miliona dollarë për Z. Gjukanoviç dhe partinë e tij në pushtet dhe ftoi autoritetet të kthejnë sytë ndaj bizneseve të tij të dyshimta.

“Çështja zarf” ka shkaktuar indinjatë e protesta prej javësh kundër Gjukanoviçit, duke kërkuar dorëheqjen pas pothuajse 30 viteve të tij në pushtet.

Demonstrata anti-qeveritare erdhi pasi protesta të ngjashme po ndodhnin në Serbinë dhe Shqipërinë fqinje, ku demonstruesit po kërkojnë gjithashtu dorëheqjen e udhëheqësve të cilët i akuzojnë për sundimin autokratik dhe korrupsionin pavarësisht premtimeve për të qenë pjesë e BE e zbatuar politikat e saj.

Shpërthimi i protestave njeherësh sjell në kujtesë “pranverën arabe” të vitit 2010.

Ndonëse asnjë nga protestat e deritanishme nuk ka arritur të largojë udhëheqësit e Ballkanit, ato kanë inkurajuar rezistencën qytetare dhe kanë tronditur kontrollin e udhëheqësve të tyre mbi shtetin dhe mbështetjen që ata kanë marrë në Perëndim.”

admin

Shto nje Koment

Klikoni këtu për të postuar një koment