I shpëtoi atentatit te “Ura e Mifolit”: E pashë kush qëlloi, por s’kam besim te policia

0
3

Romario Alliaj, u qëllua me 34 plumba, ndërsa udhëtonte me mjetin e tij dy ditë më parë në Vlorë. Po për fatin e tij të mirë asnjë nga plumbat breshërisë së automatikut nuk e kapi.

33-vjeçari thotë se gjithçka ndodhi pas një bisede telefonike të bërë një ditë më parë me disa persona për një borxh. Ai thotë se kishte hyrë ndërmjetës tek një miku i tij për borxhin që nuk ishte kthyer dhe një ditë para atentatit i kishte marrë në telefon dhe iu kishte bërë presion për të kthyer paratë. Romario thotë se makina që e ndoqi ishte një mjet tip BMW gri e errët

“Isha nisur për në Elbasan. Fillimisht më qëlluan nga ana e shoferit, 2 plumba kapën makinën. Më pas unë kalova nga ana e pasagjerit dhe makina nisi të ngadalësonte. Makina e autorëve kaloi paralel me mua dhe më qëlluan në breshëri. Pastaj sa e shkrepi të gjithë në makinë erdhën plumbat, mbi 20 plumba nga dera e shoferit. Shpëtova se ndaloi një kamion dhe autorët ikën”, – rrëfen 33-vjeçari.

Romario Alliaj ka akuzuar policinë se nuk i ka marrë në pyetje dëshmitarët që nga kamionisti. Ai thotë se ishin 3 persona në makinën nga ku u qëllua, dy që ndodheshin në vendet e para dhe një përpara, të tre me maska.

“Vetëm ai pas ka qëlluar. Makina ishte me targa franceze pas, para nuk i kishte targat”, – tregon ai duke shtuar se nuk ka besim te policia dhe se do t’i zgjidhë vetë problemet e tij.

“S’kam besim as tek policia dhe as tek njeri fare. Ky ishte muhabet shoqëror, ishte në rrjet shoqëror. Unë me ta kam ngrënë e kam pirë. Unë i zgjidh vetë problemet e mia. Policia është deri ku i takon. Nuk kam besim fare as tek kjo që kam veshur. Edhe atë e kisha shok të ngushtë, kisha shumë besim por erdhi për të më vrarë. S’kam besim fare as tek policia, as tek askush. Janë çështje që i zgjidh vetë. Nuk më hyn fare në punë policia”, – thotë Alliaj.