I kërkuar në Itali, burgoset i riu shqiptar, akuzohej për trafik droge

229

Një i ri nga Vlora është arrestuar për llogari të drejtësisë italiane.

Ai është 26-vjeçari me inicialet A. Ç, banues në fshatin Xhyherinë, Vlorë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga vendi fqinj.

Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, pasi Gjykata e Leçes, Itali, me vendimin e datës 21.11.2019, i ka caktuar masën “Arrest në burg”.

I riu akuzohet për veprën penale “Organizatë kriminale me drejtim trafikimin e narkotikëve” parashikuar nga Kodi Penal italian dhe ligji “Për drogat”.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.