Ballina BOTA Hungari, përmbyset varka në Danub, shtatë persona humbin jetën

Hungari, përmbyset varka në Danub, shtatë persona humbin jetën

Të paktën shtatë vetë kanë vdekur dhe 19 të tjerë janë ende të zhdukur, pasi një varkë u përmbys në lumin Danub, në kryeqytetin hungarez Budapest. Varka me rreth 35 persona në bord, kryesisht turistë nga Koreja e Jugut, u godit nga një anije tjetër ndërsa ishte duke u ankoruar.

Aksidenti ndodhi mbrëmë, rreth orës 22:00 të natës.

Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut ka konfirmuar se 19 shtetas koreanojugorë konsiderohen zyrtarisht të zhdukur, ndërkohë që Seuli ka planifikuar dërgimin e një ekipi të zyrtarëve të vet në Hungari.

Shërbimi Kombëtar i Emergjencave i Hungarisë ka nisur një operacion të gjërë kërkim-shpëtimi.