ARTIKUJT E FUNDIT

‘Të lutem më lër të qetë, nuk mban më ujë pilafi’…Imami denoncon gruan që e përndiqte prej tre vitesh

“Të lutem më lër të qetë nuk mban më ujë pilafi”. Këto janë fjalët e imamit të “Rrugës së Kavajës”, në Tiranë, Ahmet Kalaja pasi një qytetare e bezdiste tashmë prej tre vitesh.  Kalaja tregon se gruaja e bezdiste vazhdimisht në telefon, pavarësisht se ky i fundit i kishte thënë se ishte Imam. Por kur ka parë që gruaja me inicialet...

Tirana ‘vishet’ me atmosferën e festave…ndizen dritat e pemës te Pazari i Ri

Atmosfera festive ka filluar të ndihet në Tiranë. Mes këngëve dhe valleve popullore tradicionale të 'Tironës', janë ndezur dritat e pemës së Vitit të Ri te Pazari i Ri në kryeqytet. Mes dhjetëra fëmijëve, kryebashkiaku Veliaj tha se Pazari i Ri nuk do të jetë e vetmja qendër festive në Tiranë. Ai u ka kthyer një përgjigje të gjithë atyre...

Atentati ndaj prokurorit, Kejvina Kthella te Krimet e Rënda: Më riktheni telefonin

Modelja Kejvina Kthjella kërkon nga gjykata rikthimin e telefonit që iu sekuestrua nga prokuroria në kuadër të hetimeve që u po zhvillohen për zbulimin e autorëve të atentatit kundër prokurorit Arjan Ndoja.  Ankimi është depozituar më datë 13 nëntor nga avokati Besnik Cerekja, që mbron edhe Redjan Rrajën. Kërkesa e modeles do të shqyrtohet nga gjyqtarja Daniela Shkira tek Krimet...

Shoferi nga Tirana përplas për vdekje këmbësorin tek ’28 Nëntori’ në Elbasan

Një këmbësor rreth 60-vjeçar u përplas për vdekje nga një automjet në Elbasan. Sipas një njoftimi paraprak të policisë, ngjarja ndodhi në lagjen "28 nëntori".   Shoferi L.K., 47 vjeç, banues në Tiranë, duke drejtuar automjetin tip "Volkswagen", ka aksidentuar një këmbësor, rreth 60 vjeç, ende i paidentifikuar, i cili ka ndërruar jetë. "Drejtuesi i makinës është  shoqëruar në Komisariatin e Policisë Elbasan...

Meta shpall Borchardt ‘non grata’ në presidencë, Kryemadhi: Gishtin e mesit ta marri mbrapsht, mund të kishte kandiduar për Kushtetuesen

Presidenti Ilir Meta ka shpallur 'Non grata' në presidencë ambasadorin e OSBE në Shqipëri, Bernd Borchadt, pasi sipas tij, ka vënë në disktutim dekretin e 5 muajve më parë të presidentit për anulimin e zgjedhjeve vendore, dhe nga incidenti i ndodhur në kryeqytet ku ambasadori i tregoi gishtin e mesit  disa protestuesve. Meta thotë se ambasadori nuk është më i...

Thirrjet ‘Rama ik’ në ndeshjen Shqipëri-Francë/ Braçe: Lum si Luli, na mundi dhe në stadium, tre ‘fitoret’ e Bashës

Zv. kryeministri Erion Braçe ka reaguar një ditë pas ndeshjes Shqipëri Francë në stadiumin 'Air Albania', ku disa të 'tifozë' thirrën në kor “Rama Ik”. Braçe thotë se ata ishin një grupimi i PD-së, duke ironizuar se ata janë mbledhur nga Basha për të marrë 'fitoren' e tretë brenda këtij, viti pas djegies së mandateve dhe zgjedhjeve të 30 qershorit. Ai...

Përqafimi i bebeve ndikon në zhvillimin mendor të tyre

Afërsia fizike e prindërve me beben e tyre ndikon në zhvillimin e inteligjencës së tyre. Një anketim ka zbuluar se sa më shumë që e përqafoni beben, aq më shumë përfiton truri i tij. Sipas një studimi të publikuar në revistën ”Development and Psychopathology” , përqafimet kanë ndikim pozitiv në nivel molekular. Mjedisi i jashtëm dhe lidhja me prindërit ndikon në zhvillimin...

Durrës/ Arrestohet 46-vjeçari i shpallur në kërkim për përvetësim të parave nga krimit

Një 46-vjeçar i shpallur në kërkim është vënë në prangat e policisë së Durrësit, pasi ndaj tij Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës ka caktuar masën e sigurisë 'Arrest me Burg'. I arrestuari është L.B banues në fshatin Bizë, Durrës, dhe akuzohet për veprën penale "Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale". Ai është...

SHBA, kapet nëndetësja me 2200 kg kokainë, vlera në treg 69 milion dollarë

Roja Bregdetare e SHBA ka arritur të ndalojë një nëndetëse ngarkuar me drogë në Oqeanin Paqësor. Sasia e drogës së kapur dhe sekuestruar është 2200 kg dhe nëse do të hishej në treg, vlera e saj do shkonte në 69 milion dollarë. Videoja operacionit të Rojes bregdetare amerikane e publikuar dje por ngjarja ka ndodhur në mes të muajit tetor. Gjatë...

Kryemadhi akuza ndaj Ardian Dvoranit: Kapja e tij nga Rama ka prodhuar krizën politike

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka komentuar situatën e krijuar me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, duke i dalë në mbrojtje Metës, dhe duke hedhur akuza ndaj Kryetari i Komsionit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvoranit. "Nuk jam juriste por në Kushtetutë janë të qarta veprimet e Presidentit. 4 kandidatë. Vorani ka bërë shkelje në proces. Por nuk është e rastësishme...