ARTIKUJT E FUNDIT

“Të lutem më lër të qetë nuk mban më ujë pilafi”. Këto janë fjalët e imamit të “Rrugës së Kavajës”, në Tiranë, Ahmet Kalaja pasi një qytetare e bezdiste tashmë prej tre vitesh.  Kalaja tregon se gruaja e bezdiste vazhdimisht...
Atmosfera festive ka filluar të ndihet në Tiranë. Mes këngëve dhe valleve popullore tradicionale të 'Tironës', janë ndezur dritat e pemës së Vitit të Ri te Pazari i Ri në kryeqytet. Mes dhjetëra fëmijëve, kryebashkiaku Veliaj tha se Pazari i...
Modelja Kejvina Kthjella kërkon nga gjykata rikthimin e telefonit që iu sekuestrua nga prokuroria në kuadër të hetimeve që u po zhvillohen për zbulimin e autorëve të atentatit kundër prokurorit Arjan Ndoja.  Ankimi është depozituar më datë 13 nëntor nga...
Një këmbësor rreth 60-vjeçar u përplas për vdekje nga një automjet në Elbasan. Sipas një njoftimi paraprak të policisë, ngjarja ndodhi në lagjen "28 nëntori".   Shoferi L.K., 47 vjeç, banues në Tiranë, duke drejtuar automjetin tip "Volkswagen", ka aksidentuar një...
Presidenti Ilir Meta ka shpallur 'Non grata' në presidencë ambasadorin e OSBE në Shqipëri, Bernd Borchadt, pasi sipas tij, ka vënë në disktutim dekretin e 5 muajve më parë të presidentit për anulimin e zgjedhjeve vendore, dhe nga incidenti...
Zv. kryeministri Erion Braçe ka reaguar një ditë pas ndeshjes Shqipëri Francë në stadiumin 'Air Albania', ku disa të 'tifozë' thirrën në kor “Rama Ik”. Braçe thotë se ata ishin një grupimi i PD-së, duke ironizuar se ata janë mbledhur nga...
Afërsia fizike e prindërve me beben e tyre ndikon në zhvillimin e inteligjencës së tyre. Një anketim ka zbuluar se sa më shumë që e përqafoni beben, aq më shumë përfiton truri i tij. Sipas një studimi të publikuar në revistën...
Një 46-vjeçar i shpallur në kërkim është vënë në prangat e policisë së Durrësit, pasi ndaj tij Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës ka caktuar masën e sigurisë 'Arrest me Burg'. I arrestuari është L.B banues në fshatin Bizë,...
Roja Bregdetare e SHBA ka arritur të ndalojë një nëndetëse ngarkuar me drogë në Oqeanin Paqësor. Sasia e drogës së kapur dhe sekuestruar është 2200 kg dhe nëse do të hishej në treg, vlera e saj do shkonte në...
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka komentuar situatën e krijuar me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, duke i dalë në mbrojtje Metës, dhe duke hedhur akuza ndaj Kryetari i Komsionit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvoranit. "Nuk jam juriste por në...