ARTIKUJT E FUNDIT

Dëshira e shqiptarëve për të ikur nga vendi nuk ka të ndalur. Përkundrazi, ajo është shtuar gjatë muajve të parë të këtij viti. Sipas të dhënave të Zyrës Evropiane të Mbështetjes së Azilantëve, për periudhën janar-korrik, aplikimet për azil...
Çmimet e apartamenteve rezultojnë se janë rritur me rreth 20 përqind gjatë muajve të fundit dhe kjo, në mënyrë disi paradoksale, ka ardhur si pasojë rënies së kërkesës për blerje të banesave. Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave bëjnë...
Presidenti Ilir Meta, me anë të një postimi në Facebook, pas situatës së panikut të krijuar në vend nga tërmeti i së shtunës pasdite, me epiqendër pranë Durrësit, ka uruar një javë të mbarë për qytetarët e vendit. Ai...
Sot, nxënësit që janë banorë të qarqeve të Tiranës, Durrësit dhe Elbasanit nuk do të zhvillojnë mësim. Vendimi është njoftuar nga ministrja e arsimit, sportit dhe rinisë Besa Shahini, vendim ky që nuk lidhet me infrastrukturën shkollore, por me...
Dy gazetarë janë shoqëruar mbrëmë vonë nga Policia e Shtetit në Tiranë, lidhur me panikun e krijuar që shkaktoi lajmi i publikuar prej tyre për një tjetër tërmet që pritej të binte. Sipas lajmit në fjalë, që i referohej prononcimit...
nga Arlind Boshku Kam ndjekur me vëmendje të madhe zhvillimet post-tërmetit, është vërtetë për të ardhur keq menaxhimi i këtyre situatave si nga ana e Qeverisë shqipetare, ashtu edhe nga ana e Bashkisë së Durrësit. Epiqendra e tërmeteve ishte në Durrës,...
Bashkia e Tiranës do të vendosë në dispozicion 1 milionë dollar për këtë fazë të parë për kapërcimin e të gjitha pasojave që mund të kenë lënë tërmetet.  Teksa kontribuoi personalisht me ndihma për të prekurit në pikën e...
Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me situatën e tërmetit në vend. Ministria njofton se të gjithë strukturat shëndetësore janë në gatishmëri për të qenë pranë qytetarëve. "Pas lëkundjeve të tërmetit të rënë pak minuta më parë, Ministria e Shëndetësisë njofton...
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tanzani, ku një burrë u mbyt ndërsa i propozonte për martesë të dashurës së tij nën ujë. Steven Weber Jr. dhe Kenesha Antoine ishin me pushime kur ndodhi incidenti tragjik. Steven nuk arriti të...
Jo rrallë, prindërit ndaj ulërimave dhe shpërthimit të zemërimit përgjigjen me ton të ngritur, kërcënim apo dënim fizik. Në vend të kësaj, edhe për shkak të shëndetit mendor të fëmijës, është e domosdoshme trajtimi krejtësisht ndryshe. Fëmija juaj sërish është i...