Greqi, ndizet Athina në 10-vjetorin e vrasjes së Grigoropoulos

18

Ceremonia në kujtim të 10-vjetorit të vrasjes së Alexis Grigoropoulos ka degjeneruar në akte dhune ekstreme. Qindra anarkistë janë përleshur me forcat e rendit në rrugët e Athinës, gjatë së enjtes.

Pasi protestuan në qendër të kryeqytetit helen, anarkistët u grumbulluan në vendin ku 10 vite më parë, agjenti i policisë Epaminondas Korkoneas qëlloi me dy plumba 16-vjeçarin Grigoropoulos, duke e lënë të vdekur në vend.

Grupe anarkiste nisën një valë sulmesh me gurë dhe kokteje molotovi, pasi hodhën parulla kundër dhunës shtetërore, duke “e ndezur” të gjithë zonën.

Policia, nga ana e saj, përdori gazin lotsjellës dhe pompat e ujit për t’i shpërndarë, por anarkistët ishin të mirorganizuar dhe sulmonin nga të gjitha drejtimet, madje edhe nga tarracat e pallateve. Katër automjete u dogjën plotësisht, ndërsa automjete me dëmtime të pjesshme llogariten me dhjetëra.